Home / Sosyal Medya / Asus ZenPad C 7.0 İncelemesi

Asus ZenPad C 7.0 İncelemesi

Asus, ününü bilgisayarlarına ve PC donanımlarına borçlu olsa da, nihai yıllarda vaktin ruhuna uyumlu şekilde mobil cihazlara da kritik mevduat inşa ediyor. ZenFone serisi akıllı telefonlar bu yatırımın en somut örneği niteliğini taşısa da, şirket tabletleri de unutmuyor. Tablet segmentinde kapsamlı bir kitleyi yakalamayı hedef alan Tayvanlı üretici, bu hedefi doğrultusunda ZenPad serisini 2015 içerisinde yeniledi. Asus ZenPad C 7.0, yenilenen ailenin en minik azasi olma niteliğini taşıyor.

Asus ZenPad C 7.0, giriş düzeyinde konumlanan bir tablet meydana gelmesine ve ana materyal olarak plastiğin seçim edilmesine nazaran, epeyce alıcı bir görünüşe sahip. Cihazın ön tarafında uçtan uca uzanan ve hem bir ekranı hem bir de kamerayı kaplayan camın çevresinde ince ve ekrana mukayese et yükseltilmiş bir çerçeve bulunuyor. Laf konusu çerçevenin rengi, tabletin rengine göre değişim gösteriyor. ZenPad C 7.0’ın arka tarafının ön kısma göre belli bir zaman daha kapsamlı olması ise daha huzurlu bir kavrama sağlıyor.

189 x 108 x 8.4 mm.’lik boyutlara sahip tablet, tartıda yalnızca 265 gr çekiyor. Bu boyutlar ve ağırlık, ZenPad C 7.0’ın dikey durumda tek elle kolay bir şekilde tutulabilmesini sağlıyor. Yatay pozisyonda da benzer huzurlu kavrayıştan laf etmek mümkün olsa da, tabletin hoparlörünün ve ön kamerasının sol elin altında kaldığını bahsetmek gerekmektedir. Cihaz, kolay tutulabilmesinin yanında kolay bir şekilde taşınabiliyor. Pantolon cebine kolay bir şekilde sığan tablet; kaban, mont, ceket benzeri elbiselerin iç ceplerine de girebiliyor.

ZenPad C 7.0’ın dokulu bir yapıya sahip arka panelinin yükseltilmiş olması da tabletin kolay tutulabilmesinde ciddi rol oynuyor. Arka panelin ortasında metalik bir Asus logosu bulunuyor. Logonun aşağı bölümüne isabet iştirak eden kenar, üstteki kenara göre belli bir zaman daha ince. Bu ince kenar, arka panelin genelinden çeşitli olarak daha pürüzsüz bir yapıya sahip. Logonun üst bölümüne bakıldığında ise sol tarafta microSD girişine erişmeyi imkanı sunan kapak görülüyor. Bu kapak minik bir tırnak hamlesiyle kolay bir şekilde açılabiliyor. Fakat tırnağı az olanların bu işlem esnasında zorlanabileceğini söylemekte yarar var. Üst kenarın sağ bölümünde ise Asus ZenPad C 7.0’ın 2 megapiksel arka kamerası bulunuyor.

asus-zenpad-c-7-0-inceleme-15

Asus ZenPad C 7.0’ın ön bölümünde fizyolojik bir tuş yer almıyor. Cihaz dikey durumda tutulduğunda ekranın aşağı bölümünde Asus logosu görülürken, üstte de kamera ve hoparlör yer ediniyor. Güç butonu ve ses kontrol tuşlarının sağ kenara yerleştirildiği cihaz, aşağı kenarındaki microUSB girişi kanalıyla şarj ediliyor. Kulaklık jak’ı ise cihazın üst kenarında konumlanıyor.

Asus ZenPad C 7.0’ın ekranı 1024 x 600 megapiksel çözünürlük ve 170 ppi megapiksel yoğunluğu sunuyor. Ekranda IPS panelin seçim edilmesi ise gerçekçi renkler ve kuvvetli görüntüleme açıları sağlıyor. 7 inç’lik ekran boyutunun taşınabilirlik ve kullanışlılık arasındaki balansın sağlanması dair epeyce başarılı meydana geldiğini bahsetmek gerekmektedir.

Asus, ZenPad C 7.0’de çeşitli ekran teknolojilerini oturmuş olarak kullanıcılara sunuyor. Tru2Life ve TruVivid teknolojilerinin birleşimi Asus VisualMaster’ı doğuruyor. Asus VisualMaster ile donanım ve program bir araya gelerek daha iyi ve gerçekçi bir görsel tecrübe sunmayı hedefliyor. Firmanın ürünü pazarlarken kullandığı ifadeler nedeni ile ZenPad C 7.0’dan daha kuvvetli bir görsel tecrübe bekleniyor. Fakat hakikat tecrübe, beklenen düzeyin belli bir zaman altında kediniyor. Bilhassa multimedya yazı kullanımı esnasında renkleri daha işlek rastlamak, birçok birey aracılığıyla seçim edilen bir durum.

Ses dair ise ZenPad C 7.0, görevini gereğince mahaline getiriyor. Tablet üzerinden video izlerken ya da bir ezgi dinlerken, ses tam olarak ve yüksek şekilde mesajlıyor.

Asus ZenPad C 7.0, gündelik web taraması, e-posta denetimi ve sosyal medya keyfi için iyi bir otomobil. Fakat cihazın dört çekirdekli Intel Atom işlemcisi, bir GB RAM’i ve Mali-450 MP4 grafik işlemcisinin yüksek performans bileşenleri olmadığını bahsetmek gerekmektedir. Menüler içinde dolaşırken veya uygulama başlatırken gecikmeler yaşanabiliyor. Bu gecikme süresi, kamera uygulamasında belli bir zaman daha çoğediniyor. ZenPad C 7.0, oyun oynarken de “hızlı”olarak nitelenebilecek bir sürede ısınıyor.

Ana bileşenlerine ve görece “düşük”olarak nitelenebilecek ekran çözünürlüğüne ilişkin ZenPad C 7.0, yoğun bir pil kullanımı gerçekleştirmiyor. Ortalama yoğunlukta bir kullanım senaryosunda ZenPad C 7.0’ın pil ömrü 8-9 saati buluyor. Bu zamanın kullanılan uygulamalara göre değişebileceğini belirtmekte yarar var. Tablette yer alan çeşitli Güç Koruma modları, kullanım süresinin olabildiğince artırılmasında ciddi rol oynuyor. Uygulama yöneticisi ise başlangıçta hangi üçüncü taraf uygulamalarının açılacağını belirlemeyi sağlıyor. Asus ZenPad C 7.0’da kablosuz veya çabucak şarj benzeri özellikler yer almıyor. Cihaz kutusundan 7W bir şarj aletiyle çıkıyor. Pil tamamen boşaldığında bir daha tam doluluğa ulaşması için yaklaşık 2 saatlik bir zaman gerekmektedir. Tam doluluğa erişilmesi için ihtiyaç duyulan süre, cihazın kilit ekranında gösteriliyor.

Asus ZenPad C 7.0 için 8 ve 16 GB olmak üzere iki çeşitli dahili depolama seçeneği bulunuyor. Türkiye’de cihazın 8 GB’lık versiyonu satılıyor. MicroSD kart girişiyle bu alanın üst kısmına 64 GB daha eklenebiliyor. Sistem dosyalarına 3.93 GB ayrıldığı için alan sıkıntısı yaşamak istemeyenlerin microSD kart seçeneğini fazla vakit kaybetmeden gündeme alınması gerekmektedir.

Asus WebStorage kullanıcılara 5 GB’lık ömür boyu depolama alanı sağlıyor. Tabletin sahiplerine 100 GB kapasiteli Google Drive alanı da iki yıl süresince ücretsiz olarak tahsis ediliyor. Bu hediyenin ZenPad C 7.0’ın cazibesini belli bir zaman daha artırdığını ifade etmek yanlış bir önerme olmayacaktır.

Bağlantı alternatifleri dair Asus ZenPad C 7.0, giriş seviyesindeki bir tabletten beklenenleri sunuyor. Tabletin 3G bağlantılı versiyonu da bulunuyor, fakat bu versiyon ülkemizde satılmıyor. A-GPS, GLONASS, 802.11b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth 4.0, ZenPad C 7.0’ın bağlantı alternatifleri içinde yer ediniyor.

Tabletlerin fotoğraf çekmek için fazla ideal cihazlar meydana gelmediği dair bilişim dünyasında genel bir uzlaşı hakim. Tekrardan de, bu durum kameranın tablet için “olmazsa olmaz” niteliği taşıdığı gerçeğini değiştirmiyor. Skype ve türevi uygulamalarla video sohbet yapılabilmesi için tabletlerde ön kameranın varlığı da önem taşıyor. Asus ZenPad C 7.0’ın kamerasında progr, donanımın eksikliklerini de kapatıyor.

Tablette 0.3 megapiksel çözünürlüğünde fazlasıyla standart olarak niteleyebileceğimiz bir ön kamera bulunuyor. Asus, donanımı geliştirmek için yazılımdan faydalanıyor. “Güzelleştirme”adını taşıyan kontroller sayesinde kullanıcılar ön kamerayla çektikleri selfie’lerden ardından deri yumuşatma, allık sürme, yanakları inceltme ve gözleri büyütme benzeri işlemleri gerçekleştirebiliyor.

ZenPad C 7.0’ın ön kamerasında getirilen Güzelleştirme alternatifleri içinde yanak inceltme ve göz genişletmenin etkilerini daha bariz şekilde rastlamak mümkün oluyor. Fakat bu alternatifleri uygularken dikkatli olmakta yarar var. Aksi takdirde kendinizi bir uzaylıya benzetmeniz pek zor değil.

Asus ZenPad C 7.0’ın arkasında ise 2 megapiksel çözünürlüğünde bir kamera yer ediniyor. Şirket, bu düşük çözünürlüğün etkisini azaltmak için tekrardan yazılımdan destek ediniyor. HDR, Güzelleştirme, Gece, Etki, Kendi Fotoğrafını Çekme, GIF animasyon, Panorama, Minyatür, Akıllı kaldır, Tüm Gülümseme ve Yavaş Çekim modları, Asus ZenPad C 7.0’ın kamerasıyla çekilen fotoğraflara hem bir kalite hem bir de fazlasıyla eğlence kazandırıyor.

Asus ZenPad C 7.0 ile 1280 x 720 veya 640 x 480 megapiksel çözünürlüğünde video kayıt yapılabiliyor. Video kayıt yeteneğinin yalnızca arka kamerayla sınırlı meydana geldiğini da bahsetmek gerekmektedir.

Asus ZenPad C 7.0 kutusundan Android 5.0 Lollipop işletim sistemi ve birden fazla ön yüklü uygulamayla beraber çıkıyor. Hemen Hemen tüm Android cihazlarda yüklü olarak getirilen Gmail, YouTube, Chrome benzeri Google uygulamalarına ayrıyeten, App4U isimli klasörde bir araya iştirak eden Clean Master, Amazon Kindle, Zinio ve TripAdvisor benzeri uygulamalar da ZenPad C 7.0 ile geliyor. Asus klasöründe ise Bireyler, Do It Later, Dosya Yöneticisi, Saat, Müzik, Hava Durumu, SuperNote ve Asus WebStorage uygulamaları bulunuyor.

Özellikle SuperNote uygulaması kullanıcılara kalem kullanmadan el yazısıyla not alma fırsatını sunmasıyla göze çarpıyor. Fakat kalın parmaklara sahip olanlar için bu imkandan yararlanmak pek kolay olmuyor. Buna Bağlı Olarak dokunmatik ekran uyumlu bir kalem ile bu uygulamanın hakkının daha iyi verilebileceğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Asus ZenPad C 7.0’da yüklü iştirak eden Otomatik Başlama Yöneticisi sayesinde kullanıcılar cihazdaki uygulamalar üstünde daha keskin bir hakimiyet kurabiliyor. Tablet açıldığında otomatik olarak başlatılan ve arka planda personel uygulamaların listesi, bu otomobil üzerinden belirleniyor. Böylelikle hem bir pil ömrünü uzatmak hem bir de hafıza tasarrufunu sağlamak mümkün hâle geliyor.

ZenPad C 7.0, özel bir Çocuk Modu da barındırıyor. Çocuklara güvenli bir oyun alanı sağlamayı hedefleyen bu modda Asus Tarayıcı, çocuklara uyumlu olmayan internet sitelerini filtreliyor ve daha güvenli bir web gezintisi ortamı sunuyor. Kullanıcılar Çocuk Modu’nda çocuklarının aygıta erişimini kısıtlamak ve gizliliklerini pekiştirmek için özel bir PIN kodu belirleyebiliyor. Çocuk Modu’nda erişime açık meydana iştirak eden uygulamaların listesi de tekrardan kullanıcılar aracılığıyla belirlenebiliyor.

Asus ZenPad C 7.0’da Android 5.0 Lollipop işletim sistemine firmanın Zen UI adını taşıyan kullanıcı arayüzü eşlik etmekte. Arayüzün görünür etkisinin en somut hissedildiği yer ise Ayarlar menüsü oluyor. Kullanıcılar aracılığıyla düzenlenebilen çabucak ayarlar menüsünde de benzer tesiri rastlamak mümkün.

Tablette program bakımından dikkat çeken bir öteki nokta ise dokunma ve hareket yoluyla getirilen kontrol seçeneklerinin fazlalığı. Sözgelişi, elde etmek iki kez sallayarak ekran görüntüsü alınabiliyor. Uyku halindeyken ekrana iki kez dokunmak ise ekranı uyandırıyor. Ana ekranda yukarıdan aşağıya gerçek sürükleme yapıldığında özel bir arama ekranı beliriyor. Bu ekranın üstünde Google arama kutusu bulunurken, anında altında kullanıcıların sık kullandığı uygulamalar yer ediniyor. Uygulama önerilerinin altında ise o anda Google’da yaygın şekilde aranan terimler listeleniyor. Ana ekranda aşağıdan yukarıya gerçek sürükleme yapıldığında ise “Girişi Yönet”menüsü meydana çıkıyor. Bu menü üzerinden ana ekran düzenleme, uygulamaları yönetme, tema değiştirme benzeri işlemler gerçekleştiriliyor.

ZenPad C 7.0’ın Intel Atom işlemcisi ve ona eşlik eden bir GB RAM’i “performans ikilisi” şeklinde nitelemek pek zor. Bu durum cihazda menüler içinde gezinirken, uygulama başlatırken veya oyun oynarken kolay bir şekilde fark ediliyor. Fakat ortada “dayanılamaz”diye tanımlanacak cinsten bir yavaşlığın var olmadığını vurgulamakta yarar var.

Asus’un 7 inç’lik tabletinin kameraları kağıt üstünde pek alıcı gözükmese de, arka kamera için getirilen program araçları sayesinde fotoğraf ve video performansına bir çeşitlilik kazandırılıyor. Çekim modlarının çeşitliliği, tabletin artı hanesine yazılıyor.

Asus ZenPad C 7.0, çantanızda her yere taşıyarak e-postalarınızı kontrol edebileceğiniz, sosyal medyada nelerin olup bittiğine bakabileceğiniz ve web’de gezinebileceğiniz bir cihaz. Bunun dışında ZenPad C 7.0’ın vaatleri sınırlı olsa da, 360 -400 TL içinde değişen fiyatlarla satılan bir tabletten daha fazlasını beklememek gerekmektedir. ZenPad C 7.0, vadettiği tecrübesi elinden geldiğinde kapsamlı şekilde sunuyor.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir