Home / Cep Telefonu / iPad (2017) İncelemesi

iPad (2017) İncelemesi

Apple Ekim 2014’te 9.7 ” ekranlı iPad Air 2’yi çıkarmıştı. Bu tablette ekran camıyla birleştirilmiş, öbür bir söylemle lamine Retina ekran, çok inceltilmiş bir gövde benzeri yeniliklerle sunulmuştu. Öbür bir söylemle, iPad Air 2 Apple’ın 9.7 ” ekranlı klasik tabletleri içerisinde amiral gemisi sıfatını doğruluk edecek nitelikleri içerisinde barındırıysilahlı güç. 2015’te 9.7 ” tablet tarafında yeni bir seçenek sunmayan firma, 2016 ilkbaharında ise iPad Pro serisine 9.7 ” ekranlı yeni bir seçenek kazandırmıştı. Bununla beraber iPad Air 2 de piyasada kalmaya aynı ritimde devam etmişti.

iPad en başından beri PC’nin yerini alabilecek bir ürün olarak nitelendirilmişti, fakat iPad Pro serisi ürünlerle beraber Apple’ın bu iddiası belli bir zaman daha taban kazandı, “PC’nin yerini alabilecek tablet” sıfatı bu serinin ürünlerine yüklenmeye başladı. Daha yüksek maliyeti, fazladan işi üretkenlik meydana gelen kullanıcıları hedef alan nitelikleri ve özellikleri; fazladan film seyretmek, internette dolaşmak, oyun oynamak benzeri içerik tüketimiyle alakadar olan üyeler için iPad Pro’yu belli bir zaman daha üst düzey bir seçenek hâline getirmişti. Daha çok tüketimle alakadar olan üyeler için çoğalış yaşlanmaya başlamış iPad Air 2’nin mahaline geliyor olacak yeni bir seçenek gerekiyordu ki, ilkbaharda 2017 model iPad geldi.

2017 model 9.7 ” Retina ekranlı iPad’i bir zamandır deneyimliyoruz. İş yoğunluğu sebebiyle incelemesi belli bir zaman gecikti, fakat bu belli bir zaman sıkı oluyor. Apple, WWDC 2017’de çıkardığı 10.5 ” ekranlı iPad Pro ile beraber 9.7 inçlik iPad Pro seçeneğini kaldırdı. Böylece 9.7 inçlik iPad ve iPad Pro 9.7 içinde kararsız kalanlar için mühim bir mani ortadan kalkmış oluyor, 9.7 inçlik bir Apple tableti isteyenler için tek seçenek olarak 2017 model iPad kaldı. Bizim için de iPad (2017) ve iPad Pro 9.7 içinde ayrıntılı bir mukayese yapmamıza sebep kalmadı. Yeniden de, hazırladığımız iPad 2017 analiz makalesinde Apple’ın 9.7 ” Retina ekranıyla alakalı mühim ayrıntıları, izlenimlerimizi inceleyebilirsiniz. Okumadan ve analiz videosunu izlemeden geçmeyin!

Apple, 2013’te çıkardığı iPad Air’dan itibaren yöntemini seyrettiği klasik iPad tasarımında vazgeçmiyor, 9.7 inçlik tabletini daha evvelki modellerle benzer görünüm ve şekilde sunuyor. Yeni iPad, selefleriyle benzer en ve boya sahip. Ancak, 7.5 mm.’lik kalınlıkla, benzer kalınlık değerlerine sahip meydana gelen iPad Pro 9.7 ve iPad Air 2’den hatırı sayılır miktarda daha kalın. Bu kalınlık çok problem yaratmıyor, fazladan sözünü ettiğimiz tabletlerle fizyolojik mukayese yaptığınızda aradaki fark meydana çıkıyor. Bununla Beraber 2017 model iPad seleflerine göre 20 gr. dolaylarında daha çok ağırlığa sahip. Boyutlar ve ağırlık tarafındaki artışlara nazaran, klasik iPad ergonomisini, kullanım rahatlığını bu 2017 model Apple tabletinde de bulmak olası oluyor.

iPad’in 9.7 ” Retina ekranının anında altında Touch ID özellikli ana ekran düğmesi bulunuyor. Ekranın üstünde ise bir.2 megapiksel çözünürlüklü FaceTime HD kamera göze çarpıyor. Üst kenarda 3.5mm. kulaklık jakı, yalnızca hücresel ağ destekli modellerde yer alan anten bölmesi ve kuvvet butonu yer ediniyor. Ses tuşları sağ kenarda, üstüne gerçek yerleştirilmiş. Yeniden hücresel ağ destekli modellerde, aşağı kenara gerçek yerleştirilmiş nano SIM kart tepsisi şuanki. Aşağı kenarda 2 hoparlör, bunun ortasına yerleştirilmiş bir Lightning portu bulunuyor. iPad Pro modellerinin sol kenarında yer alan SmartConnector irtibatını bu tablette görmüyoruz.

2017 model iPad’in uzay grisi, gümüş ve altın olmak üzere üç ilginç nitelik seçeneği bulunuyor. 9.7 ” iPad Pro’da yer alan roze altın nitelik seçeneği bu seride yer almıyor. Sol üst köşede 8 megapiksel çözünürlüklü kamera yer ediniyor. Apple logosu ve iPad yazısı arka yüzde değinen öbür unsurlar içinde yer ediniyor. Evvelki Apple tabletleri benzeri bu yeni tablet de çekici görünüşün yanı sıra sağlam ve sağlam bir gövdeye sahip, çizilmelere karşı sağlam. Yeniden de, gönül rahatlığıyla kullanmak ve işlevselliği artırmak yerine kılıf veya kapak benzeri aksesuarları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Apple, iPad Air 2 ve iPad Pro’da yer verdiği 9.7 ” Retina ekranlarda “lamine” olarak adlandırılan bir özelliğe yer veriysilahlı güç. Öbür bir söylemle, üst üstüne konmuş ekran paneli ve cam içinde boşluk yer almıyor, bu da ekranın tabletin ön yüzüne daha yakın görünmesini ve daha alıcı bir görünüm sunmasını sağlıysilahlı güç. Yeni iPad’in 9.7 ” ekranı yeniden sözünü ettiğimiz öbür Apple tabletleri benzeri 2048 x 1536 megapiksel çözünürlüğe ve 264 ppi megapiksel yoğunluğuna sahip. Böylece Retina ekran gerekliliği karşılanıyor.

Ancak, “lamine” ekran teknolojisi yer almıyor, başka bir söylemle ekran camı ve panel içinde bir boşluk var. Bu nedenle ekran, tabletin ön yüzüne göre belli bir zaman daha derine yerleştirilmiş izlenimini veriyor. Bunun Için ayrıyeten, yeni iPad’in ekran camının yansıtma katsayısı daha yüksek, bu da parlak ışık altında tabletin ekranının görünümü belli bir zaman zorlaştırıyor. iPad (2017)’yi bir iPad Air 2 veya iPad Pro 9.7 ile yan yana getirdiğinizde, hem bir ekran camının daha çok yansıma yapması, hem bir de cam ve panel arasındaki boşluk fazlasıyla dikkat çekici oluyor, kafaları belli bir zaman karıştırıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, iPad’i ilk kez gördüğümüzde ve iPad Pro 9.7 ile yan yana getirdiğimizde, hem bir bu ekran nitelikleri hem bir de daha kalın gövde sebebiyle onun daha düşük profilli bir tablet meydana geldiğini düşünmüştük.

Ancak 2017 model iPad’i kullanmaya başladıktan daha sonra bu ön yargı tamamen değişti. Karşımızda tamamen alıştığımız tarzda, yeniden yüksek bir kullanıcı deneyimi sunan, hiçbir şekilde sıradan tablet kullanıyormuş hissini vermeyen klasik bir Apple tableti bulunuyor. Ne kalınlığı, ne ekran ve cam arasındaki boşluk, problem yaratmıyor. Yalnızca ekran camının yansıtmasının fazla olması, aydınlık ortamlarda ve güneşli havalarda belli bir zaman zorluyor. Ekrandan bahsetmişken bir ayrıntıyı daha atlamayalım. 2017 model iPad, Apple’ın kapasitif ekran kalemi Apple Pencil’ı desteklemiyor.

Performans tarafında da iPad, bir iPad’den beklediğimiz performansı sunuyor. Apple bu tablette iPhone 6s’te yer verdiği Apple A9 işlemciye yer veriyor. Altı çekirdekli PowerVR GT7600 grafik işlemci ünitesi ve 2 GB RAM de bu işlemciye eşlik ediyor. 32 GB ve 128 GB’lık 2 ilginç depolama alanı seçeneğinin yer aldığını da belirtelim. iPad’de kamerayı sıklıkla kullanmayacağınızı; kitap, gazete veya dergi benzeri içeriklerin fazla yer tutmayacşebekesini, video benzeri içeriklerin de çoğalış çoğunlukla Netflix, YouTube ve benzeri uygulamalarla internet üzerinden izlendiğini varsayarsak, çoğu kullanıcı için 32 GB’lık kapasite yeterli olacaktır. Fakat “Ben daha fazlasını isterim.”diyorsanız, o hâlde 128 GB’lık versiyonu da seçenek edebilirsiniz.

2017 model tabletin bir iPad’den beklediğimiz performansı sunduğunu söylemiştik. iOS kullanıcı arayüzünde gezinti yüksek hızda, uygulamalar ve oyunlar makul sürede açılıyor. Web sayfalarında akıcı şekilde gezinti, kaydırma ve yakınlaştırma yapmak olası. Oyun deneyimi de üst düzeyde. Benchmark testlerine baktığımızda da, yeni iPad’in 2014 model selefi iPad Air 2’ye göre yüzde 25-30 arası bir performans artışı sağladığını görüyoruz. AnTuTu’dan ele geçirilen 129 bin seviyesindeki puan onu A9 işlemcili iPhone 6 ve iPhone SE’nin anında altına yerleştiriyor. GeekBench 4’teki sonuçlar da benzer düzeyde.

Daha kalın bir gövde, daha önce çıkmış son 2 9.7 ” Retina ekranlı Apple tabletine göre daha yüksek kapasiteli bir pilin yerleştirilmesine olanak tanıyor. iPad’de 32.9 Watt-saat kapasiteli bir pil bulunuyor. Bu pil, Apple’ın belirttiğine göre, Wi-Fi üzerinden 10 saate civarı internette gezinme, video izleme veya müzik dinleme olanağı sağlıyor. Eğer hücresel bağlantı özellikli bir iPad seçerseniz, benzer kapasiteli pil hücresel veri ağı üzerinden 9 saate civarı internette gezinme izni veriyor. Bu değerler, Apple’ın bir iPad için belirlediği ve birden çok nesildir olabilitesi yüksek meydana gelen değerler. Sonuçta pil performansı tarafında da bir değişiklik beklememek gerekmektedir ki, pratikteki sonuç da beklentilerle benzer doğrultuda oluyor.

iPad’i internette gezinme, dergi okuma, film, dizi veya YouTube’da video izleme, oyun oynama benzeri normal yoğunlukta kullandığınızda tek şarjla 2 gün süresince kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Tabletin bekleme süresi de birçok yüksek. Bir kere şarj ettikten daha sonra bir hafta hiçbir şekilde kullanmasanız da, yeniden ekranı açmak için kuvvet butonuna bastığınızda ekranın açıldığını ve sizi bir gün kolay bir şekilde götürecek bir pil doluluğunun yer aldığını göreceksiniz.

Diğer Apple tabletleri benzeri 2017 model iPad’in de yalnızca Wi-Fi ve Wi-Fi ile hücresel bağlantının birlikte yer aldığı alternatifleri şuanki. Eğer tableti fazladan ev veya iş yeri benzeri kapalı ve Wi-Fi irtibatının bir çok kez meydana geldiği bir ortamda kullanacaksanız, yalnızca Wi-Fi seçeneği işinizi görecektir. Fakat dışarıda sıklıkla gezen ve Wi-Fi bağlantısı bulmakla uğraşma zahmetine katlanmayı istemeyen birisiyseniz, belli bir zaman daha ödeyerek hücresel bağlantı seçeneğini de eklemeniz yerinde olacaktır.

2017 model iPad’de iOS 10 yüklü olarak geliyor. Daha evvelki Apple tabletlerinde gördüğümüz ve alıştığımız kullanıcı arayüzü bu iPad’de de şuanki. App Store’da var meydana gelen ve 9.7 ” Retina ekrana göre optimize edilmiş onbinlerce uygulama ve oyun ile bu tablet yüksek bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Apple’ın iOS 10 ile beraber sunduğu Split View ve Slide Over benzeri çoklu pencere odaklı çoklu vazife nitelikleri sayesinde bu tablet daha kullanışlı hâle geliyor. İki ilginç uygulamayı benzer ekranda açarak günlük işlerinizi bu tablette kolay bir şekilde görebilir, seyahat planlarını oluşturmak, yemek tariflerini not etmek benzeri işler için iPad’i kullanabilirsiniz.

Sonbaharda çıkacak iOS 11 ile iPad kullanıcılarını da yeni bir deneyim bekliyor. iOS 11 ön analiz yazısı ve videosunda da belirttiğimiz benzeri, yeni nesil mobil işletim sistemi sürümüyle beraber çoklu vazife kapsamında ek özellikler sunuluyor, uygulamalar arası geçiş kolaylaştırılırken çoklu pencere özelliklerinin tüketimi da daha pratik hâle getiriliyor. Tabii ki, son olarak iPad satın alacak olanların bu yeni deneyimler için 2-3 ay beklemeleri gerekecek.

Yeni sürümden bahsetmişken, iPad’in en mühim avantajlarından bir tanesi de yüksek hızda ve uzun süreli güncelleme desteği olacak. 2013 sonunda çıkan iPad Air’ın dahi sonbahardaki iOS 11 güncellemesini alacağını göz önünde bulunduracak olursak, bu yeni iPad ile bir sonraki 3-4 yılı güncellemelerle geçireceğinizi garanti edeceksiniz demektir.

Yukarıda geniş uygulama ve oyun ekosisteminden söz etmiştik. Bugün tabletler için geliştirme çalışmaları ilk olarak iPad için yapılıyor ve uyumluluk konusundan öncelik verilen ilk ekran türü de 9.7 ” Retina ekran oluyor. Bu demek oluyor ki, satın alacağınız 2017 model iPad App Store’dan indireceğiniz tüm tablet oyun ve uygulamalarıyla uyumlu olacaktır. Oyunlardan Netflix ve benzeri multimedya uygulamalarına, OneNote benzeri not alma uygulamalarından Twitter, Facebook benzeri sosyal medya uygulamalarına civarı pekçok ilginç uygulamayı Apple tabletinde kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Gazete veya dergi okumak için de bu boyut birebir.

Söz konusu film, dizi veya YouTube kliplerini seyretmek ya da müzik dinlemek olunca, hoparlörün sunduğu ses deneyimi de ayrı bir önem kazanıyor. 9.7 ” iPad Pro’nun her 2 kısa kenarına yerleştirilmiş ikişer hoparlör bulunuyor ve bunlar yüksek şiddette, stereo ses çıkışı sunuyor. 2017 model 9.7 ” iPad’de ise yalnızca tek bir kenarda, 2 adet hoparlör bulunuyor. iPad’i iPad Pro ile karşılaştırdığımızda ses kalitesi bakımından iPad Pro’nun çok önde meydana geldiği açık şekilde görülüyor, fakat iPad’in de bir tablete göre hiç fena sayılmayacak bir ses çıkış kalitesi ve şiddeti var. iPad Pro’daki civarı yüksek şiddette ve stereo kalitesinde olmasa da, iPad’in çift hoparlörü de sizi oyun veya seyrettiğiniz filme veya diziye kaptıracak yeterlilikte bir ses çıkışını sunacaktır.

Kamera tarafında iPad’in iPad Pro’da gördüğümüz, iPhone’lardaki yüksek yeteneklere sahip olmadığını görüyoruz. Apple, iPad Air 2’nin sahip meydana geldiği kamera özelliklerini korumakla yetiniyor. Arkada 8 megamegapiksel, f/2.4 diyafram açıklıklı, otomatik odaklı ve 1080p Full HD video kayıt özellikli bir arka kamera bulunuyor. Önde de bir.2 megamegapiksel, f/2.2, 720p video destekli FaceTime kamera bulunuyor.
Bir iPad ile resim veya video çekmek çok pratik değil, fakat çevremize baktığımızda bu yola başvuranları da görüyoruz. iPad’in kamera nitelikleri çoğu durumda anı ölümsüzleştirmek için yeterli olacaktır. Kamera uygulaması pratik kullanımı; HDR, Live Photo, kare mod benzeri özellikleriyle kullanışlı. iPad’in kamerasının sahip meydana geldiği niteliklerin yararını belge tarama benzeri, iOS 11 ile beraber Notlar uygulamasına eklenecek özellikle beraber daha çok şekilde göreceğinizi tahmin ediyoruz. Öndeki FaceTime kamera tabletle selfie resim çekmeyi düşünenler için ideal değil, fakat FaceTime üzerinden gerçekleştirilecek görüntülü görüşmeler için yeterli bir netlik sunuyor.

İçerik üretiminden çok içerik tüketimine odaklı; başka bir söylemle bir tabletten esas beklentileri internette dolaşmak, günlük e-posta kontrolünü yapmak, sosyal ağlarda gezinmek; film, dizi veya YouTube videoları seyretmek olanlar için daha güncel bir iPad modeli çıkarmanın zamanı gelmişti. Aslında iPad Air 2 şuanki hâliyle de bu şartlarda işleri görür, fakat bugünlerde bir tablet satın almak isteyen alıcıların kafasında daha yeni üretim tarihi meydana gelen bir ürün satın alma fikri öncelikli olacaktır. Her ne civarı iPad Pro, sebep teknik nitelikleri sebep aksesuar destekleriyle çekici bir ürün olsa da, hem bir maliyeti hem bir de üstün yeteneklerinin her guruba hitap etmemesi sebebiyle gönül rahatlığıyla satın alınabilecek bir tablet değildi.

İşte Apple, 2017 model iPad ile beraber boşluğu dolduruyor. Bir tabletten beklentileri “içerik tüketmek” meydana gelen ana akım kullanıcı kitlesi için tam da onlara göre bir tablet sunuyor. Selefi iPad Air 2’ye göre bir takım özelliklerden yoksun olması sizi yanıltmasın, daha daha önce alıştığınız veya beklediğiniz iPad deneyimi bu yeni tablette de sizi bekliyor.

iPad Air 2 sahibiyseniz, tabletiniz sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayı sürdürebilir. Üstelik iPad Air ile de bu yıl idare edebilirsiniz. Fakat daha önceki model bir iPad sahibiyseniz, tabletiniz çoğalış ihtiyaçlarınıza cevap vermiyorsa, o hâlde iPad 2017 sizin için iyi ve isabetli bir yükseltme seçeneği olacaktır. aynı zamanda bugünlerde yeni bir tablet satın almak isteyenler için de 1599 TL’den başlayan seçeneklerle iPad çok makul bir tablet seçeneği benzeri görünüyor.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir