Home / Teknoloji Haberleri / iPad Pro İncelemesi

iPad Pro İncelemesi

Apple bundan tahmini altı sene önce birinci neslini çıkardığı iPad ile beraber tüketici elektroniği sektöründe çığır açmış, içerik kullanımı amaçlı yepyeni bir ortamın inşa edilmesine önderlik etmişti. iPad, kendisini izleyen diğer tabletlerle beraber kullanıcıların internette gezinme, kitap okuma, film izleme ve daha pekçok işlerine yönelik alışkanlıklarını değiştirdi. Bununla beraber iPad yalnızca içerik tüketimine odaklanan bir cihaz olmakla kalmadı, bununla beraber içerik üretimine yönelik bir takım işlerde de basit cihaz olarak kullanıldı. Bununla beraber tablet pazarı nihai birden çok senedir doyum noktasına erişti, iPad’in de satışlarında duraklama görülmeye başladı. Yalnızca pazarın değil, iPad’in de yeniliklere gereksinimi vardı. İşte bu noktada Apple iPad Pro ile alıcıların karşısına çıktı.

iPad Pro da diğer iPad’ler benzeri içerik tüketimiyle alakadar var olan, üstelik bunu daha üst noktalara taşıyan bir cihaz. Fakat bu tablet daha kocaman ekranı dolayısı ile sunduğu daha çok iş alanı, bununla beraber Apple Pencil ve Smart Keyboard benzeri opsiyonel aksesuarlarıyla üretim amaçlı çok elverişli bir ortam olma özelliği taşıyor. Apple’ın iPad ile beraber post-PC dönemini başlattığını, iPad Pro ile 2. ve gerçek bağlamda bir post-PC çağı başlatma iddiasında meydana geldiğini bundan önce yazmıştık. Şimdi elimizde iPad Pro var ve Apple’ın bunda ne civarı epeyce başarılı olabileceği noktasında daha sıhhatli bir fikir belirtme olanağına sahibiz. Yazının devamındaki incelememizde bunun için konusunda görüşlerimizi de bulacaksınız.

iPad Pro’nun “büyük” bir tablet meydana geldiğini tanıtıldığı önce günden bu yana biliyorsunuz. Fakat hayat gözüyle gördüğünüzde arzu eder istemez “gerçekten büyükmüş”sözleri ağzınızdan dökülecektir. Şimdiye civarı iPad Air veya iPad mini görmeye alışmış gözler amaçlı, aynı tasarımı çok daha kocaman boyutlu bir cihazda rastlamak önce başlarda yadırgatıcı, fakat bir o civarı da alıcı oluyor.

305.7 x 220.6 x 6.9 mm.’lik boyutlarıyla iPad Pro hakikaten kocaman bir alan kaplıyor. Öyle ki, 13.3 ” MacBook Pro’nun ekranıyla anında hemen aynı sayılabilecek bir yüzey meydanına sahip. Bunun Için nazaran yalnızca 6.9 mm.’lik kalınlığa sahip profiliyle, bu civarı kocaman ve kapsamlı meydana gelmesine yönelik çok ince olmayı başarabiliyor. iPad Pro’nun Wi-Fi çeşidi 713 gr., Wi-Fi + Hücresel çeşidi da 723 gr. ağırlığa sahip. Bu kıymetler bir tablete yönelik fazla, fazladan ultrabook sınıfına gerçek kaymaya başlayan kıymetler. Büyüklüğünden fazladan, kilosu iPad Pro’nun taşınabilirliğini sınırlayan etkenlerin en başında geliyor.

iPad Pro’nun şekli şemali diğer Apple tabletleri iPad Air ve iPad mini’den ilginç değil. Onların sahip meydana geldiği tasarımın hem iPad Pro’ya da yansıtıldığını görüyoruz. Tabletin sağ kenarında ses tuşların çok üste gerçek yerleştirildiğini görüyoruz. Bunun anında üstünde de çift mikrofonu görüyoruz. Belli Bir Süre alta gerçek indiğimizde, şayet bu bir hücresel bağlantı destekli iPad Pro ise SIM kart yuvasını görüyoruz. Sol kenarda rastgele bir tuş görmüyoruz. Fakat ötekisi iPad’lerden ilginç olarak bu kenarda minik ve içerisinde üç tane pin barındıran Smart Connector zeki bağlantı portunu görüyoruz. Bu port şu an amaçlı iPad Pro’ya özel Smart Keyboard klavyenin bağlantısı amaçlı kullanılıyor. Güç akışı ve veri bağlantısı buradan sağlanıyor, böylece Smart Keyboard Bluetooth irtibatının kurulumunu gerektirmeden takıldığı anda kullanım alanına hazırlıklı hâle geliyor. Apple, Smart Connector destekli diğer aksesuarlar amaçlı de kapıyı açmış durumda.

Alt kenarda Lightning portunu, üst kenarda da sağ kenara gerçek yerleştirilmiş güç butonunu görüyoruz. iPad Pro’yu iPad’lerden ilginç kılan bir diğer mühim detay da barındırdığı hoparlörler. iPad Pro’nun aşağı ve üst kenarlarında, sağ ve sol kenarlara gerçek yerleştirilmiş şekilde toplam dört tane hoparlör bulunuyor. Bu hoparlörlerin performansına daha daha sonra değineceğiz. Ön tarafta, 12.9 ” köşeden köşeye uzunluklu ekran kocaman bir alan kaplıyor. Ekranı saran çerçevenin alanı ise iPad Air ve mini tabletlere yönelik daha minik. iPad Pro, iPad Air ve iPad mini tabletlerin ekran-gövde oranları yüzde 77, 7bir.6 ve 70.6 halinde sıralanıyor. Ekranın altında Touch ID parmak izi sensörlü ana ekran tuşu, üstünde de bir.2 megapiksel çözünürlüklü FaceTime kamera bulunuyor. Arkada ise 8 megapiksel iSight kamerayı sol üst köşede görüyoruz. Bunun dışında arka yüzde Apple logosu ve iPad markası dikkat çeken tek teferruatlar. aynı zamanda hücresel bağlantı destekli modellerde üst kenara gerçek var olan bölümde radyo devrelerinin gizlendiği ince bir şerit bulunuyor.

iPad Pro’da 12.9 ” benzeri, bir tablet amaçlı normalden daha kocaman sayılabilecek bir ekran bulunuyor. Aslında iPad Pro bu büyüklükteki ekranıyla laptop bilgisayarların meydanına çok fazla şekilde girmiş oluyor. Apple’ın 11 ” MacBook Air ve 12 ” Retina ekranlı MacBook bilgisayarlarına direk rakip hâle geliyor. Bununla Beraber ekran büyüklüğü 13 ” MacBook Pro ve MacBook Air modellerininkine de çok yakın.

Apple iPad Pro’nun 12.9 ” ekranının diğer iPad’lerin ekranlarında getirilen görsel kaliteyi ve zenginliği sunması amaçlı pikseller bakımından hiç cimri davranmamış. iPad Pro’nun ekranı 2048 x 2732 piksel çözünürlüğe sahip. Bu, 5.6 milyon tane pikselin bulunduğu anlamına geliyor. Böylece iPad Pro’nun ekranı şimdiye civarı inşa edilmiş en kocaman ve fazla yüksek çözünürlüklü iPad ekranı olma unvanını ele geçiriyor. 264 ppi piksel yoğunluğuyla bu ekran iPad Air 2’nin 9.7 ” ekranıyla aynı piksel yoğunluğunu sunuyor. iPad Pro’nun ekranının kısa kenarının uzunluğu, iPad Air 2’nin ekranının uzun kenarının uzunluğuyla aynı. Piksel satırları sayısının da aynı meydana geldiğini görüyoruz. Aslında iPad Pro’nun ekranı iPad Air 2’nin ekranınınkiyle aynı kalıptan elde ediliyor.

iPad Pro’nun 12.9 ” ekranı sahip meydana geldiği fazla yüksek çözünürlükle iPad veya iPad Air kullanmış olanların alışık meydana geldiği, yepyeni kullanıcıların da fazlasıyla memnun kalacağı bir görsel zenginlik sunuyor. Yazılar ve grafikler epeyce keskin, fotoğraflar ve videolar fazla yüksek kalitede ve tam olarak şekilde izleniyor. Kontrast seviyeleri de tatmin edici noktalarda, ekranın siyah renk derinliği de çok fazla. Fakat bu unsurlar için AMOLED ekranların az da olsa gerisinde kalıyor.

Tam lamine ekran yüzeye yakın olması sayesinde görsel açıdan daha zengin bir görünüm sunuyor. Yansıma önleyici kaplama da bilhassa dışarıda kullanıldığında ekranın daha rahat seçilmesini sağlıyor. Bu açılardan iPad Pro en nihai nesil iPad Air 2 ve iPad mini 4 ile aynı hizada bulunuyor. iPad Pro’nunun ekranını piksellerle doldurmakla kalmaya Apple, 27 ” iMac’lerin ekranında kullanılan oksitlenmiş ince film transistörü de barındırıyor. Böylece ekran süresince düzenli ve tutarlı bir parlak olmak sunuluyor. Apple önce kez bir iPad ekranında değişken yenileme hızlarını destekliyor. Örnek Olarak internette gezinirken veya fotoğraflara bakarken ekran ilginç yenileme hızlarını kullanıyor. Durağan görüntülerde yenileme hızı düşürülüyor, böylece kocaman boyutlu ekranın pili daha tasarruflu şekilde kullanması sağlanıyor.

Kısacası iPad Pro’nun 12.9 ” ekranı hem bir internette dolaşmak, film seyretmek, fotoğraflara bakmak benzeri işler amaçlı hem bir de grafik çalışması inşa etmek, video düzenlemek, Word’de veya Pages’da içerik yazmak benzeri işler amaçlı de gayet yeteri kadar ve epeyce başarılı bir ekranı bulunuyor.

Apple iPad Pro’da iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta yer verdiği Apple A9 işlemcisinin belli bir süre daha üst seviyesinde yer alan A9X işlemcisine yer veriyor. 2.26 GHz en yüksek saat frekansında personel A9X işlemcide çift çekirdek bulunuyor ve Apple bu yongasetin iPad Air 2’de yer alan işlemciye yönelik iki kat daha fazla yüksek CPU performansı ve yüzde 40’a varan oranda daha fazla yüksek grafik performansı belirtiyor. Bu işlemci 4 GB RAM ile destekleniyor ki, iPad Pro’nun PC’lerle boy ölçüşebilir bir cihaz olmasında işlemci civarı bu fazla yüksek miktardaki RAM’in de kocaman etkisi bulunuyor.

iPad Pro’nun sahip meydana geldiği bu fazla yüksek profilli donanımın akıbetini GeekBench 3 ve 3DMark benzeri, iOS cihazlarının performansını ölçmek amaçlı başvurduğumuz benchmark testlerinden alıyoruz. GeekBench 3 ile gerçekleştirdiğimiz benchmark testinde iPad Pro 3177 tek çekirdek ve 5447 çok çekirdek performansı elde etti. Apple tableti bu neticelerle diğer iOS cihazlarının açık ara önünde yer alıyor. Aynı zamanda giriş seviyesi MacBook ve Core i5 işlemcili Microsoft Surface Pro 3 benzeri, kendisiyle aynı kullanıcı kitlesine hitap eden cihazlarla da karşılaştırılabilir neticeler elde ediyor.

Oyun performansını ölçmek amaçlı yararlandığımız 3DMark Ice Storm Unlimited testinde de aynı neticeler elde ediyor. iPad Pro elde ettiği 33579 puan ile Acer Iconia W701 ve Core i3 işlemcili Microsoft Surface Pro 3’e çok yakın neticeler elde ediyor, onların arkasından geliyor. NVIDIA Shield Tablet ve iPhone 6s’in de önünde yer alıyor. Aslına bakarsanız, iPad Pro Intel Iris grafik işlemcili tablet ve dizüstülerden performans için geride kalıyor, fakat iOS oyunlarının Apple’ın donanımlarına uygun şekilde optimize edildiğini düşünecek olursak, iPad Pro’nun iOS cihazları içerisinde en iyi oyun deneyimi sunan tablet meydana geldiğini kolay bir şekilde söyleyebiliriz. Bu, hem bir grafik performansı hem bir de oyun amaçlı daha çok görüntüleme alanı sunulduğu amaçlı geçerli.

iPad üstünde oynadığımız favori oyunlardan bir tanesi SimCity BuildIt. Bir şehir kurup onu büyütme, nüfusunu artırma üst kısmına kurulu bu oyun iştirak eden güncellemelerle beraber yavaş yavaş iPad Air’da tıkanıklık yaratmaya başlamıştı. Bu oyun iPad Pro’nun çıkışıyla beraber onu kısa zamanda destekler hâle geldi. iPad Pro’nun kocaman ekranı ve fazla yüksek performanslı donanım paketi sayesinde, bu tablette SimCity BuildIt’i oynamak kocaman bir keyfe dönüşüyor.

iPad Pro’nun sahip meydana geldiği bu fazla yüksek performans uygulamaların bu tablet üstünde çok hızlı ve randımanlı şekilde çalışmasını sağlıyor. Örnek Olarak Safari veya Chrome benzeri internet tarayıcılarını kullanırken en kocaman sorunlardan bir tanesi, çok sayıda sekme açtıktan daha sonra, bir sekmeye geri dönmek istediğinizde oradaki sayfanın bir daha yüklenmek zorunda olmasıydı. RAM kısıtlı meydana geldiği amaçlı bunu inşa etmek şart. Fakat iPad Pro’nun 4 GB RAM’inin bulunması bu gibi bir zorunluluğu ortadan kaldırıyor. PC ile boy ölçüşecek bir deneyim sağlamak amaçlı bu, olmazsa olmazlardan bir tanesi ve iPad Pro aracılığı ile yerine getiriliyor.

Öte taraftan pekçok uygulamanın işlevselliği ve verimliliği iPad Pro’nun fazla yüksek performanslı paketi ve kocaman Retina ekranı sayesine artıyor. Örnek Olarak iMovie uygulamasıyla 4K video düzenleme benzeri, yoğun güç gerektiren işlemler yapılabiliyor, üstelik yalnızca tek bir görünü değil, aynı zamanda çok sayıda fazla yüksek çözünürlüklü sahnenin peş peşe bindirilmesi ve bunların tablette düzgün şekilde işlenmesi muhbasit. Microsoft’un Word, Excel, PowerPoint’i, Apple’ın Pages, Numbers ve Keynote’u; bu üretkenlik uygulamaları da iPad Pro’nun kocaman ekranından daha randımanlı iş, dokümanları daha düzgün ve rahat şekilde hazırlama fırsatı sunuyor. Adobe’nin Photoshop Sketch, Fix, Mix benzeri uygulamaları; Paper by FiftyThree, AutoCad 360, Procreate 3, Canva ve bunun benzeri daha pekçok uygulama da normalde bir PC veya Mac’in gerekli meydana geldiği yaratıcılık ve üretkenlik işlerini iPad Pro’da düzgün ve iyi şekilde yapmayı muhtemel kılıyor.

Kısacası iPad Pro performans olarak bir iOS cihazının sunduğu performansın en üst noktasını sunuyor. Üstelik bunu yaparken de fazla ısınma ve benzeri benzeri sorunlara da yol açmıyor. iPad Pro’nun fazla yüksek performans altında dahi sıcaklığının optimum aralıkta, üstelik bu aralığın ortasının aşağı tarafında bulunduğunu söyleyebiliriz.

iPad Pro üretkenlik amaçlı birebir olsa da, Apple bunun hâlâ bir tüketim aleti da meydana geldiğini unutmuyor. Bunu akılda tutarak, iPad Pro’yu diğer Apple tabletlerinden hepten öne çıkaracak şekilde, kocaman yüzey sahasının sağladığı avantajdan da faydalanarak iPad Pro’ya dört tane hoparlör yerleştirilmiş. Kısa kenarların sağ ve sol taraflarına yerleştirilmiş, toplam dört tane hoparlörün iPad Pro’da yer aldığını görüyoruz.

iPad Pro’nun bu dört hoparlörü bas ve tiz frekansları tabletin elde tutulduğu pozisyona yönelik ayarlıyor. Dört hoparlör de bas seviyesindeki frekanslarda ses çıkışı sağlıyor, fakat yalnızca tabletin tutuşuna yönelik üst tarafta olan iki hoparlör orta ve fazla yüksek frekanslarda ses veriyor. Bu da alıcı şekilde balanslı ve sarmalayıcı ses deneyimi elde etmeyi sağlıyor.

iPad Pro’nun hoparlörleri, şimdiye civarı bir tablette, aslında bırakın tabletleri; çoğu PC’de görmediğimiz kalitede ve fazla yüksek şiddette ses çıkışı sağlıyor. Apple iPad Pro’nun iPad Air 2’den üç kat daha kuvvetli seviyede ses çıkışı sunduğunu iddia ediyordu ki, şirketin bu iddiasının kesin olarak boş olmadığını görüyoruz. iPad Pro bu özelliğiyle seyahatlerde film seyretmek amaçlı yanınıza alacağını birincil eşyalardan olabilir. Kaldı ki, evde veya iş yerinde dahi film izlerken, müzik dinlerken ve üstelik maç izlerken iPad Pro’dan diğer bir cihazın ihtiyacını duymayabilirsiniz. Yalnızca siz değil, sizinle beraber birden çok birey de iPad Pro’dan film veya maç izleme keyfini yaşayabilir.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir