Home / Teknoloji Haberleri / Philips 55PUS7809/12 4K UHDTV İncelemesi

Philips 55PUS7809/12 4K UHDTV İncelemesi

4K Ultra HD TV’ler indirilmeye girdiğinde fiyat düzeyi bir sürü yüksekti, fakat 1-2 sene geçmeden bu televizyonları daha mantıklı, ödenebilir düzeylerde görmeye başladık. Elbette ki, bunda 4K TV yatırımı yapan ve ürünlerini indirilmeye devam eden üretici sayısının ve piyasadaki ürün çeşidinin artmasının kocaman hissesi bulunuyor. Philips TP Vision da Geçen sene sonuna gerçek 4K modellerini sergilemeye başladı, bu sene içerisinde de seçeneklerini artırıyor. Geçen haftalarda Ülkemiz piyasasına giriş yapan 55 ” ekranlı 55PUS7809/12 modeli 6750 TL civarındaki önerilen satış fiyatıyla uyarı çekiyor. Üstelik bir takım mağazalarda bu televizyonu daha aşağıya fiyat noktalarında da görüyoruz. Anlayacağınız, 4K deneyimini herkesten önce yaşamaya başlamak için cebinizden on binlerce TL çıkarmanıza sebep yok. Philips 55PUS7809/12 ile ilgili ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Philips’in 55PUS7809 modelinde karşımıza çıkan kullanıcı arayüzünü nihai 1-2 senedir çıkan tv modellerinde görüyoruz ve değişim gösteren bir sürü fazla şey yok. Fakat bundan önce kullanıcı arayüzünün hızı noktasında yaşadığımız problemlerin tekrarlanmadığını, geçişlerin daha çabuk biçimde gerçekleştiğini bahsetmek gerekmektedir. Ancak, kullanıcı arayüzü belli bir süre anlaşılmaz ve nerede ne meydana geldiğini öğrenmek için belli bir süre zaman geçmesi gerekmektedir.

Temel ayarlar menüler altında menüler bulunacak biçimde yer ediniyor. Sözgelişi imaj parlaklığını ayarlamak için ayarlar, kurulum, TV ayarları, resim, gelişmiş ve kontrast seçeneklerini takip ettikten daha sonra fakat parlaklığı istediğiniz biçimde ayarlayabiliyorsunuz. Diğer taraftan etiketlendirme belli bir süre kafa karıştırıyor; kontrast ve nitelik benzeri etiketleri bir sürü sayıda defa görüyoruz. Bunların her biri ilginç şeyleri işaret etmekte. Kontrast arka ışığı simgelerken “video kontrast” ise hakikat resim kontrastını ifade etmekte.

Sonuç olarak kullanıcı arayüzü durumundan Philips 55PUS7809 en iyilerden biri değil. Fakat televizyonu kullandıkça menü yapısını öğrenecek ve gereksinim duyduğunuz ayarları daha düzgün biçimde yapabileceksiniz. Neyse ki, fazla ayarla uğraşmak istemeyenler için çabuk ayar sihirbazı bulunuyor, imaj ve ses ayarı buradan çabuk biçimde yapılabiliyor.

Philips 55PUS7809 üstünde oynatılan videolar ve sabit fotoğraflar gösteriyor ki, bu tv ekranı keskin görüntüler sunuyor. Imaj ayarları en uygun biçimde yapıldıktan daha sonra da yeteri civarı balanslı renkler elde ediliyor. Işlek sahnelerde de geçişler pürüzsüz biçimde gerçekleşiyor. Beyazlar da yeteri civarı duru ve hayret verici yaşanıyor. Siyah seviyeleri de fena sayılmaz, fakat olması gerektiği civarı karanlık yok, bir takım detaylar gölgelerde kayboluyor. Kontrast ise Philips televizyonun en fit halkası olarak dikkat çekiyor. Açık ve koyu renkler arasındaki dönüştürme iyi biçimde yapılmadığı için meydana dinamiklikten mahrum görüntüler çıkıyor.

1080p Full HD Blu-ray filmlerin 4K çözünürlüğe yükseltilmesi noktasında Philips tv iyi performans gösteriyor. Böylece Full HD çözünürlüklü filmleri Full HD TV’de izlermiş benzeri bir tecrübe elde ediliyor. Aynı vaziyet 1080i Full HD TV yayınlarını izlerken de olabilitesi yüksek. Her ne civarı bu TV kanallarının resimlerinde hafif bir pürüzsüzlük, ayrıntılarda eksilme hali gözlense de, netice olarak Full HD TV yayınlarında huzursuz edici bir vaziyet gözlenmiyor.

Full HD TV’lerde SD yayınları seyretmek dahi bir sürü huzurlu değilken, 4K benzeri daha fazla yüksek çözünürlüklü bir oturumda bu yayınları izlemeye çalışmak hepten arzu edilmeyen, kabul görmeyen bir durum oluyor. Yeniden de, Philips 55PUS7809’da standart çözünürlüklü yayınları seyretmek o civarı da berbat bir tecrübe sayulmaz. Elbette ki, detaylardan mahrum, bulanık ve gürültülü bir yayım hali mevzubahis, yeniden de işlek sahnelerde geçişler iyi seviyede ve halen yeteri civarı detay gözlenebiliyor.
Philips’in 55 ” ekranlı 4K televizyonu ses ile ilgili alkışı haketmekte. Geride bulunan 25W Ambi wOOx sürücü mükemmel bas düzeylerine ve bir düz ekran TV’den beklenenden daha güzel bir orta düzey doygunluğuna sahip. Rastgele bir ses sistemine sahip olmadan da bu TV ile doyurucu film ve dizi keyfi yaşayabilirsiniz. Ilginç kullanım senaryoları için getirilen ses profilleri de gereksinim görüyor.

Özellikler

Philips TV’lerinin alamet-i farikası hâline gelen Ambilight bu televizyonda da bulunuyor. TV’nin sol ve sağ kenarlarına yerleştirilen LED lambalar sayesinde ekranda var var olan görüntünün uzantısı olacak biçimde renkler geride olan duvara yansıtılıyor, böylece görüntünün etkisi hepten artırılmış oluyor. Ayarlar içinde TV’nin arkasındaki duvarın rengini seçme de bulunuyor, böylece TV daha gerçek renkleri arkaya yansıtabiliyor.

Philips’in bu televizyonu ince profili ve ekran çerçevesiyle uyarı çekiyor. Böylece 55 ” benzeri kocaman boyutlara sahip var olan bir tv dahi fazla hacim kaplamıyor. Bağlantılar durumundan da bu TV çok eli açık. Dört adet HDMI, üç adet USB ve birer adet SCART, komponent, dijital optik ve 3.5 mm. çıkışları 4K TV’nin arka tarafında bulunuyor. Bununla Beraber DVB-S girişi sayesinde uydu alıcısına gereksinim duymadan, çanak antenden gelen kabloyu direk TV’ye bağlayarak uydu yayınlarını takip edebilirsiniz.

Televizyonla beraber tek bir uzaktan kumanda geliyor. Philips’in geçen seneki üst sınıf televizyonlarıyla beraber sunulduğunu gördüğümüz, arkasında QWERTY klavyenin yer aldığı uzaktan kumanda bu Philips TV ile beraber sunuluyor. Bir yüzü normal bir TV kumandası benzeri var olan, her şekilde kontrolü barındıran bu kumandanın arkasında bulunan QWERTY klavye adres, kullanıcı adı, şifre girerken yararlı oluyor.

Uzaktan kumanda sevmeyenler için Philips’in MyRemote uygulaması iş görecektir. Android ve iOS platformlarında fiyatsız olarak getirilen bu uygulama sayesinde Philips 55PUS7809’u akıllı telefon veya tabletinizle kontrol etmeniz mümkün oluyor. Bununla Beraber uygulama sayesinde TV ekranındaki görüntüyü tablet veya telefonun ekranına yansıtıp oradan seyredebilirsiniz.

Smart TV uygulamaları da Philips TV’nin önemli unsurları içinde yer ediniyor. Wi-Fi bağlantısına sahip var olan TV üzerinden YouTube, Digiturk Play, Spotify, Lig TV, Turkcell TV, Film Box Live benzeri uygulamalara erişmek mümkün oluyor. Bununla Beraber App Gallery üzerinden de daha çok uygulamaya erişim sağlanıyor. Yeniden USB portuna bağlayacağınız parmak bellek veya harici disk üzerindeki multimedya dosyalarına erişebilir, bunları TV üzerinden açabilirsiniz.

Güç tasarrufu anlamında Philips TV’de farklı ayarlar bulunuyor. İlgimizi en bir sürü çeken ise ekran kapatma özelliği oluyor. Eğer TV ekranına bakmıyorsanız, fakat müzik dinlediğiniz için TV açıksa, ekranı karartarak TV’nin daha çok enerji tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

Sonuç

Philips 55PUS7809 ekran büyüklüğü ve imaj performansı durumundan göz dolduran bu televizyonun kullanıcı arayüzüne alışmakta belli bir süre zorlanabilirsiniz. Yeniden de, kullanıcı arayüzünün hızlandırılması memnun edici bir vaziyet. 4K teknolojisine erken geçiş yapmak isteyenler için bu tv ekonomik noktasında bulunmasıyla uyarı çekiyor. Fakat H.265 formatını desteklememesi aşil tendonu olarak dikkat çekiyor. Gelecekte 4K yayınlarının iletimi ve dağıtımı H.265 formatıyla ifade edilecek. Her ne civarı Philips H.265’in gelişine uzun zaman meydana geldiğini düşünse de, H.265 tahmin edilenden daha kısa sürede gelecek benzeri yaşanıyor.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir