Home / Bilgisayar / Samsung Galaxy S8+ İncelemesi

Samsung Galaxy S8+ İncelemesi

Geçen senenin ağustos ayı içinde tanıtılan ve benzer ay içerisinde Türkiye’de de piyasaya çıktığını gördüğümüz Note 7, Samsung’un unutmak ve tekrar hatırlamamak ve hatırlatmamak aradığı bir deneyim olmuştu. Yaşananların sonrasında, Samsung’un 2017 seneyin önce yarısında çıkaracağı Galaxy S serisi, amiral gemisi telefon ayrı bir ehemmiyet kazanmıştı.

Samsung bu sene amiral gemisi akıllı telefonunu şubat ayındaki Taşınabilir Hayat Kongresi’nde tanıtmak mahaline daha ileride bir tarihi seçim etti. Bununla beraber Güney Koreli şirket, MWC 2017’den bu yana yepyeni amiral gemisi Galaxy S8’in ipuçlarını vermeye başlamış, beklentileri yükseltmişti. Firmanın çok alaka cazip, iddialı ve Note 7’yi unutturacak telefonla karşımıza çıkacağının işaretleri veriliyordu. 29 Mart tarihinde, İstanbul’da da tertip eden bir etkinlikte son tanıştığımız Galaxy S8 ve S8+, ciddi anlamda de çok iddialıydı. Piyasaya çıktıktan bu yana geçtiğimiz vakte baktığımızda da, bu 2 telefon Note 7’yi unutturmasını bildi.

Galaxy S8 ve S8+ ikilisinin daha kocaman ekranlı olanını bir zamandır deneyimliyoruz. 6.2 ” benzeri kocaman bir ekran barındıran Samsung Galaxy S8+, kocaman ekranlı bir telefonun ne türlü daha rahat şekilde kullanılabileceğini, kullanıcıları huzursuz etmeyecek bir deneyim sunulacağını açık şekilde gösteren bir ürün olarak öne çıkıyor. Devamında okuyacağınız Galaxy S8 Plus analiz yazısı yardımıyla, Samsung’un sıra dışı kocaman ekranlı telefonuyla alakalı ayrıntıları elde edebilirsiniz.

Ekran çerçevesinin anında hemen sıfır sahaya sahip meydana geldiği telefonlar gittikçe daha çok alaka çekmeye başlıyor. Geçtiğimiz senenin sonlarına gerçek çıkan Xiaomi Mi Mix, bu senenin başlarında, Samsung’un amiral gemisi telefonlarından anında önce çıkan LG G6 bu eğilimin önce mensupları olarak dikkat çekmişti. Samsung da Galaxy S8 ve S8+ ile bu modaya uyum sağlıyor. Galaxy S8 ve daha kocaman ekranlı S8+, esasında Galaxy S7, Note7 benzeri cihazların çizgisinden aynı ritimde süren, metal ve camın birleşiminden meydana gelen telefonlar olarak göze çarpıyor. Önde ve geride bulunan ve uzunca kenarlara gerçek kavis yapan camlar, simetrik bir görünüm sunuyor, kenarları saran metal çerçeveyle buluşuyor. 8 mm. belli bir zaman altında kalınlığa sahip vaziyette olan Galaxy S8+, kenarlara gerçek incelen profiliyle beraber rahat bir kullanım fırsatı sağlıyor. Bununla beraber cam yüzeyin hafif sürtünmeye sahip olması da, Galaxy S8+ benzeri kocaman ekranlı bir telefonu kullanırken, telefonun elden zarar gitmesini engelliyor.

Galaxy S8+’ın 6.2 ” ekranı kavis yapan uzunca kenarlarıyla kenardan kenara uzanırken, ekranın üst ve aşağı kesimlerinde de çok minik boşluklar bulunuyor. Bununla Beraber ekranın köşeleri de aynı LG G6’da meydana geldiği benzeri yuvarlatılmış, böylece ekranın telefonun gövdesiyle uyum yakalaması ve meydana daha cazip bir görünümün çıkması sağlanmış. Netice olarak, Samsung’un “Sonsuz Ekran” olarak adlandırdığı, çok düşük alanlı ekran çerçevesi yardımıyla, S8+ ile anında hemen yalnızca ekranı kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Hem S8 benzer zamanda S8+’ın ekranları 18.5:9 benzeri sıra dışı bir imaj oranına sahip, bu da ekranın dar ve uzunca bir formda olmasını sağlıyor. Aynı LG G6’da meydana geldiği benzeri, bu vaziyet telefonu avuç içerisinde daha rahat şekilde kavramayı olası kılıyor.

Normalde 6 ” üstü ekran büyüklüğüne sahip vaziyette olan telefonları avuç içerisinde kolay bir şekilde tutmak, tek elle kullanmak kolay değildir. Fakat Samsung Galaxy S8+’ın sebep tasarımı, sebep ekran şekli, sebep kullanılan malzemenin kalitesi ve yeteri kadar yüzey sürtünmesi yardımıyla, 6.2 ” ekranlı bu telefonu tek elle tutmak, kocaman ekranlı bir telefona oranla rahat şekilde kullanmak olası oldu. Elbette ki, S8+’ı 5 ” veya altı ekran büyüklüğüne sahip vaziyette olan bir telefona nazaran, tek elle tutmak ve kullanmak daha zahmetli. Fakat kendi sınıfındaki telefonlarla karşılaştırdığımızda, şaşırtıcı derecede ergonomik ve rahat kullanım sağlıyor. Elbette ki, ekranın üst bölümlerine erişmek için telefonu avuç içerisinde hareket ettirmek gerekmektedir, fakat bu dahi çok kocaman zahmet oluşturmuyor.

Samsung, ekranın üst kısmındaki minik sahaya ahize hoparlörü, selfie kamerası, sensörler ve iris tarayıcısını sığdırmayı muvaffak oluyor. Ekranın altında fiziki tuşlar için yeteri kadar meydanın olmaması nedeni ile, şimdiye civarı gördüğümüz Samsung telefonlarının alamet-i farikası hâline iştirak eden fiziki ana ekran tuşu ve onun yanlarına yerleştirilmiş kapasitif dokunmatik navigasyon tuşlarından vazgeçiliyor. Buna Bağlı Olarak önde parmak izi okuyucu da yer almıyor. Samsung, navigasyon kontrollerini ekranın içine yerleştiriyor, sanal tuşlara yer veriyor. Bununla beraber ana ekran kontrolünün yer aldığı sahaya yerleştirdiği titreşim motoru yardımıyla bu ikona dokunulduğunda fiziki düğmeye basılmış hissini yaşatıyor. Bu titreşim şiddetini Ayarlar içinden belirleme fırsatı da kullanıcılara sunuluyor.

Galaxy S8+’ın çevresini saran metal çerçeve, siyah renkli modelde, cam bölümlerle uyum sağlayacak şekilde siyaha boyanmış olarak karşımıza çıkıyor. Samsung bundan önce benzer yapıyı Note 7 ve 2017 model A serisi cihazlarda da denemişti. Benzer şekilde Galaxy S8 ve S8+’ta da benzer bir tasarım kararının alındığını görüyoruz ki, bu da fazlasıyla memnun edici. Tamamen siyaha boyanmış şekilde Galaxy S8+’ın epeyce şık ve havalı durduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Metal çerçeve aşınma ve çizilmelere yönelik dayanıklı görünüyor. Galaxy S8+’ı kullandığımız bir,5 aylık süre boyunca dikkate değer bir vaziyetle karşılaşmadık.

Gelelim metal çerçeve üzerine yerleştirilmiş vaziyette olan unsurlara… Aşağı kenarda USB-C portu, 3.5mm kulaklık jakı, hoparlör ve mikrofon bulunuyor. Üst kenarda ise nanoSIM ve microSD kart tepsisi bulunuyor. Sağ kenarda güç butonu, sol kenarda ise ses tuşları öteki Samsung telefonlarından alıştığımız şekilde yerleştirilmiş ve kolay bir şekilde erişiliyor. Galaxy S8 ve S8+’ta, soldaki ses tuşlarının anında altında yepyeni bir donanım tuşu görüyoruz. Bu tuş, S8 ile beraber tanıtılan Bixby adlı sanal asistanı çağırmaya yarıyor. Bixby ile alakalı ayrıntılara yazılım bölümünde yer vereceğiz.

Galaxy S8+’ın hem önü benzer zamanda arkası Corning Gorilla Glass 5 ekran camıyla kaplı. Corning’in camları hem çizik benzer zamanda düşmelerin oluşturabileceği çatlamalara yönelik dayanıklılığıyla ön plana çıkıyor. Çok sağlam görünse de, telefonu ışığa tuttuğumuzda küçük tefek çiziklerin yer aldığını görüyoruz. Cam yüzeyin sürtünmesi, aynı S7 ve S7 edge’de meydana geldiği benzeri düşük tutulmamış, bu da telefonu kullanırken elden zarar gitmesini engelliyor, rahat bir kullanım sağlıyor. Bununla beraber parmak izi ve kiri tutma ile ilgili çok eli açık davranıyor.

Telefonun arkasında bulunan ana kamera dışa gerçek çıkıntı yapmıyor, bu da S8+ bir yüzeye ön yüzü yukarı bakacak şekilde konulduğunda oynama yapmamasını, sabit şekilde durmasını sağlıyor. Kameranın solunda flaş ve kalp hızı sensörü, sağında ise parmak izi okuyucusu bulunuyor. Parmak izi okuyucusu yerleşimi itibarıyla çok konuşulmuştu. Bu sensöre Güvenlik bölümünde belli bir zaman daha ayrıntılı şekilde değineceğiz. Kameradan aşağı gerçek ilerlediğimizde Samsung logosunu görüyoruz. Aşağı kenara yakın bölümde ise telefonla alakalı bir takım verilerin işlendiği bölüm bulunuyor. Burada Samsung Türkiye garantisinin de telefona işlendiğini görmek alaka cazip. Bu, karşımızda ciddi anlamda Türkiye için özel olarak üretilmiş bir telefonun meydana geldiğini açık şekilde gösteriyor.

Samsung Galaxy S8 ve S8+ da suya ve toza dayanıklılık özelliği barındırıyor. IP68 sertifikasına sahip vaziyette olan telefon, bir.5 metre derinlikteki suda yarım saat boyunca başına herhangi bir birşey gelmeden kalabiliyor. Suya dayanıklılık özelliği S8+’ı su altı fotoğrafçılığı ve video çekimi için elverişli hâle getiriyor. Bununla Beraber önümüz yaz, havuz ve deniz kenarında bu telefonla içiniz rahat şekilde dolaşabilirsiniz. Kışın da sağanak yağış altında telefonu açıp kullanmanız, görüşmeler yapmanız herhangi bir sorun çıkarmayacaktır. Üstelik eğer isterseniz, telefonu musluktan akan suyun altına tutup yıkayabilir, daha daha sonra kurulayıp kullanmaya aynı ritimde devam edebilirsiniz.

amsung Galaxy S8+’ın 6.2 inçlik köşeden köşeye uzunluk değerli ekranı, 18.5:9 benzeri, alıştığımız 16:9 ekranlara yönelik sıra dışı sayılabilecek bir imaj oranına sahip. Bu ekran 1440 x 2960 piksel çözünürlükle 529 ppi benzeri fazla yüksek bir piksel yoğunluğu sunuyor. Uzunca kenarların telefonun kenarlarına gerçek kavis yaptığı, böylece kenardan kenara dağılan alıcı bir görünüme sahip vaziyette olan Super AMOLED ekran, tahmin edeceğiniz şekilde geniş fikir açıları, fazla yüksek parlaklık, gerçeğe yakın renkler ve güneş ışığı altında fazla yüksek fikir sağlıyor. Taşınabilir HDR destekli ekranın renk sıcaklığı kullanıcı isteğine bağlı olarak veya ortam koşullarına yönelik ayarlanabiliyor.

Uygulamaların veya oyunların çoğu varsayılan olarak 16:9 imaj oranlı ekranlara yönelik ayarlanıyor, bu sebeple en azından şu an için pekçok uygulamada üst ve aşağı kısımlarda siyah şeritler görünüyor. Fakat istediğiniz takdirde uyumluluk modunu faydalanarak, ekrandaki oyunu veya uygulamayı S8+’ın ultra geniş ekranına sığdırabilirsiniz. YouTube’da da video oynatımı esnasında bir genişletme butonu görülüyor. Bu butona tıklatarak videonun ekranın tamamına dağılmasını sağlayabilirsiniz, fakat bu vaziyette videonun sınırlarından kayıplar olacaktır.

S8+’ın ekranı varsayılan olarak Full HD+ çözünürlüğe, başka bir deyişle 2220 x 1080’e ayarlı şekilde geliyor. Samsung böyle pil tüketiminin optimumda olmasını amaçlıyor. Eğer isterseniz ekran ayarlarına girerek WQHD+’a, başka bir deyişle maksimum çözünürlüğe çekebilirsiniz. İki çözünürlük seçeneği içinde genellikle fazla bir fark sezmeyebilirsiniz, fakat metinlere temkinli şekilde baktığınızda düşük çözünürlüklü seçeneklerde kenarlara gerçek saçılmalar ve hafif bulanıklık dikkatinizi çekecektir. Eğer tam netlik istiyorsanız, WQHD+’ı seçmeniz yerinde olacaktır. Fakat bunun da pil tüketimini oranla artıracağını hatırlatmamız gerekmektedir.

Sürekli açık ekran, veya Samsung’un adlandırdığı şekilde Always On Display özelliği S8+’ta da mevcut. Galaxy S8+’ın ekranı uyku modundayken dahi ekranda saat, tarih, takvim, iştirak eden bildirimler, pil hali veya seçtiğiniz bir fotoğraf benzeri içerikleri görüntüleyebilirsiniz. S8+ ile beraber Always On Display aktifken arka planda duvar kağıdı da kullanmak olası oldu. Super AMOLED ekran yalnızca imaj gösteriminde kullanılan pikselleri aktifleştirdiği için bu özelliğin pil ömrüne de çok fazla olumsuz etkisi yer almıyor. Ekran ayarları içinden Always On Display’i özelleştirebilirsiniz.

Galaxy S8+’ın kocaman ekranı film izlerken veya oyun oynarken kocaman rahatlık sunuyor. Aşağı kenarda bulunan hoparlör yeteri kadar ve kulakları doyurucu bir ses çıkışı sağlıyor. Fakat oyun oynarken eliniz kulaklık çıkışını kapatıyor. Kutudan çıkan AKG marka kulaklıklar ise, baslar ve tizler durumundan epeyce balanslı ve doyurucu bir ses çıkışı sunuyor. Bununla Beraber kulaklıkla kullanım için kendi ses profilinizi de oluşturabilirsiniz.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir