Home / Teknoloji Haberleri / Sony Bravia W80 İncelemesi

Sony Bravia W80 İncelemesi

Sony’nin 2014 model Bravia televizyonları Geçen ay tertip eden CES 2014’te boy gösterdi. Fakat o modellerin daha Türkiye’ye gelmesine daha birden çok ay var ve o vakte civarı mağazalarda 2013 model Bravia’ları görmeye aynı ritimde devam edeceğiz. O modellerden bir tanesi de KDL-55W805A. 55 ” televizyonların gittikçe daha bir sürü alaka gördüğü bir zamanda, Sony’nin bu üst dershane ürünü tercihiniz olabilmektedir. Elbette ki, hüküm vermeden öncesinde yazının devamında yer alan ayrıntılı incelememize bir göz atmanızı öneri ederiz.

Sony’nin televizyonları dizayn açısından vasatinin üstünde ve göz müşteri oluyor. W80 de bu düzeni bozmuyor. Çok ince bir çerçeve ekranın çevresini çevrelerken, bu çerçeveyle kenarların görüştüğü eğik düzlem üstünde de turkuvaz rengarenk dokunuşlar uyarı çekiyor. Bilhassa ışığın yansıdığı vaziyetlerde bu düzlem televizyonun hepten havalı görünmesini sağlıyor. 1/2 ev şeklindeki krom ayak da televizyonun konumlandığı noktada fazla alan kaplanmasının önüne geçiyor, bununla beraber tv adeta havada duruyormuş duygusu yaratıyor. Bununla Beraber bu ayak sayesinde televizyonu, bir sürü da kapsamlı olmayan açılarda döndürme imkanı elde ediliyor.

55W805A bağ alternatifleri açısından da zengin bir ürün. 4 tane HDMI portunun bir tanesi MHL irtibatını destekliyor ve pratik ulaşım amaçlı televizyonun sol kenarında bulunuyor. Geride yer alan öbür 4 tane HDMI portu da sola gerçek yerleştirilmiş ve televizyonun duvara monte edilmesi halinde bu portlara daha rahat ulaşım sağlanması için çıkışları aşağıya gerçek bakar hâle getirilmiş. Bununla Beraber televizyonda üç tane USB portu bulunuypr, bunlardan bir tanesi sabit diske kayıt inşa etme amaçlı olarak boşanmış. Common Interface (CI) yuvası, uydu anteni girişi, karasal yayım anetini girişi, kulaklık jakı, Ethernet portu, optik dijital çıkma, SCART soketi, analog stereo girişleri, birleştirilmiş kompozit/komponent video girişi de geride dikkat çekiyor.

55W805A ile beraber iştirak eden uzaktan komuta minyatür boyutları, tasarımı ve sadeliğiyle uyarı çekiyor. Komuta üstünde On/Off, Home, SEN, Ses, Yazılım, Return ve Options tuşları yer ediniyor. Öbür komuta özelliklerine de ekran üstünde gözüken ve komuta üzerindeki taraf tuşlarıyla muayene edilen sanal komuta sayesinde erişilebiliyor. Diğer taraftan bu sanal komuta sahip meydana geldiği NFC desteği sayesinde tek bir dokunuşla mobil cihazla eşleşme ve görüntü aktarımını kablosuz olarak televizyona aktarma imkanı sunuyor. Bu kumandanın dışarısında standart tuşlara ve özelliklere sahip 2. bir komuta bulunuyor, fakat o komuta elimize ulaşmadı.

2013 model Sony televizyonları yeniden tasarlanmış bir kullanıcı arayüzüyle gelmişti. Windows Media Center kullanıcı arayüzünü andıran bu yeni dizayn gruplandırma ve gösterim açısından oldukça başarılı, kullanıcıların aradıklarına kolaylıkla ulaşmalarına imkân sağlıyor. Türkiye’de satılan modellerde ana menü içerisinde TV, Uygulamalar, Ilişkili Cihazlar ve Ayarlar olmak üzere altı ana başlık bulunuyor ve bu görünüme kumandadaki Home tuşuna basılarak erişilebiliyor.

TV kısmı altında televizyona bağlanan sabit diske hazırlanan kayıtlar, yazılım kılavuzu, kanal listesi, popüler kanal ekleme benzeri otomobiller yer ediniyor. Uygulamalar kısmı altında en enbaşta Sony Entertainment Network bağlantısı yer ediniyor. Bu bağ sizi TV’ye yükleyebileceğiniz tüm akıllı TV uygulamalarına götürüyor. Bununla Beraber bu bölüm altına, çabuk ulaşım için sabitlenmiş farklı uygulamaları da görüyoruz. APNews, Wired, Skype, YouTube, Facebook, TV Tweet bunların içinde bulunuyor. Şayet isterseniz bu listeye diğer uygulamaları da ekleyebilirsiniz.

Bağlı Cihazlar kısmı altından TV girişlerine bağlanmış meydana iştirak eden tüm kaynaklara ulaşabilirsiniz. HDMI portları üzerinden bağlanmış uydu alıcısı, kablo TV alıcısı, oyun konsolu, MHL bağ destekli mobil cihaz kaynaklarının görüntülerine veya USB portları üzerinden bağlanmış sabit disk veya mobil parmak sürücüler içerisinde bulunan dosyalara veya DLNA destekli sunuculara veya kablosuz görüntü yansıtma yapan cihazlara buradan erişlebilirsiniz.

Son olarak Ayarlar seçeneği altında da i-Manual, Ekran, Ses, Sistem Ayarları, Dijital Kurulum, Analog Ayarları, Dış Girişler, Ağ benzeri seçenekler bulunuyor. Bu bölüm üzerinden uydu TV kanallarının ayarlarını yapabilir, TV’nizi kablosuz ağa bağlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bununla Beraber en iyi görüntü ve ses ayarını inşa etmek amaçlı de bu kısmı kullanabilirsiniz.

Sony KDL-55W805A’nın sahip meydana geldiği uydu TV alıcısı sayesinde ek bir uydu alıcısı kullanma ihtiyacı ortadan kalkıyor. CI girişinin yer alması da, şifreli yayınları dahi bu TV ile sorunsuz izleyebileceğiniz manasına geliyor. Hatta uydu kurulumu yaparken D-Smart veya Digiturk ön ayarlarıyla otomatik arama yapabilir, bu servislerin kanal sıralamalarını temel alan bir TV kanal listesinin oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Elektronik Yazılım Kılavuzu de pratik kullanımıyla uyarı çekerken picture-in-picture modu da bu TV açısından sunuluyor.

Sony’nin akıllı TV platformu sade ve kullanışlı yapısıyla uyarı çekiyor. Yukarıdaki kısımda de bahsettiğimiz benzeri bunlara Home içerisinde yer alan Uygulamalar başlığı altından erişilebiliyor. Bununla Beraber kumandadaki SEN tuşuna basarak Sony Entertainment Network portalına erişmek ve bu portal altında yer alan tüm uygulamalara erişmek olanaklı oluyor. Listede Kanal D, CNNTürk benzeri türk malı kaynakları da görüyoruz. SEN sayfası altında yer alan uygulamaları yükleme ihtiyacı olmaksızın, bir an önce çalıştırabilir, dilerseniz bu uygulamaları Uygulamalar veya Ana Ekran sayfası altına ekleyebilirsiniz.

Facebook uygulaması tv ekrbir an önce, canlı TV yayınının bir an önce yanında bir pencere hâlinde gösteriliyor. İçerik belirli zaman aralıklarında tazeleniyor, böylelikle bir taraftan TV izlerken bir taraftan da sosyal ağda neler meydana geldiğini görme imkanı elde ediyorsunuz. Aynı olanak TV Tweet uygulaması amaçlı de geçerli. YouTube uygulaması Google açısından sağlanan evrensel uygulama, YouTube iOS ve Android uygulamalarında getirilen 2. ekran desteğini de sunması açısından memnun edici.

Sony’nin Xperia akıllı telefonlarında gördüğümüz TrackID özelliği 55W805A’da da yer ediniyor. Bu şekilde TV’de gösterilen bir film veya dizinin veya çalan şarkının bilgilerini Gracenote bilgi tabanına bağlanarak öğrenmeniz olanaklı oluyor. Elbette ki, bu özelliğin kullanılabilmesi amaçlı televizyonun ağa ilişkili olması gerekiyor.

 

Görüntü ve Ses Kalitesi

Sony’nin X-Reality Pro görüntü işlemcisi sayesinde, 1920 x 1080 Full HD panelli 55W805A fotoğrafları mükemmel şekilde işliyor, detaylar herhangi bir bulanıklık veya titreşim olmaksızın gösteriliyor. IPS panel fazla yüksek görüş açılarına sahipken siyah renk seviyeleri de ortalamalarda geziniyor. Parlak Olmak ve renk canlılığı açısından da Sony’nin bu televizyonu hayal kırıklığına uğratmıyor. Standart çözünürlükteki yayınların bu TV’de gösterimi sırasında kaydedilen performans da iyi nitelikte. Elbette ki, ekran boyutu büyüdükçe piksel yoğunluğu da azediniyor, bu da TV ekranında piksellerin gözle daha pratik farkedilir hâle gelmesine kapı aralıyor. Yeniden de, bu durumun genel görüntü kalitesine bir sürü olumlu olmayan etkide bulunduğu söylenemez. Hareketli görüntülerde de Sony 55W805A fazla yüksek tazeleme hızı sayesinde fena sonuç vermiyor. Bu da spor müsabakalarını, aksiyon filmlerini izlerken veya film oynarken daha bir sürü keyif almanızı sağlıyor.

55W805A pasif 3D deneyimi sunuyor. Televizyonla beraber iştirak eden bir çift pasif gözlük kullanıcıların gözü yormayan ve baş ağrıtmayan bir 3D deneyimi ele geçirmesini sağlıyor. Fakat pasif 3D deneyimi görüntü kalitesinden çok ödün verilmesine ve ele geçirilen zevkin azalmasına kapı aralıyor. Bu nedenle 55W805A’yı test ederken 3D modunu birçok de kullanmadığımızı belirtmemiz gerekiyor. Bununla Beraber bu televizyonun standart 2D fotoğrafları 3D’ye yakın bir şekilde izleme imkanı verecek şekilde dönüştürme işlemi de yaptığını belirtmek gerekiyor. 3D ayarlarına sanal komuta üzerinden erişmek ve görüntü ayarını bu şekilde inşa etmek olanaklı oluyor.

Sony KDL-55W805A’nın stereo hoparlörleri ek bir ses sistemi kullanmaya gerek bıraktırmayacak ses şiddeti ve kalitesi sunuyor. Elbette ki, ev sinema sistemiyle elde edeceğiniz çevresel etki ve sinema salonu duygusu diğer, fakat 55W805A da film veya maç izlerken veya oyun oynarken kendinizi kaptırmanıza destekçi olacak, görüntü kalitesinin yarattığı etkiyi tamamlayacak bir ses kalitesi sunuyor. Standart ses profilinin yanı sıra Sinema, Spor, Müzik, Oyun, Sıkıştırılmış Ses benzeri ilginç ses profillerinin bulunduğunu görüyoruz.

 

Sonuç

Sony KDL-55W805A kullanıcılarını ilginç açılardan memnun edecek bir cihaz. İnce çerçeveli siyah rengarenk gövdesi her evde tasarıma uyacak, göz hastalığı yaratmayacak niteliğe sahip. Televizyonu savunan ayağın tasarımı da TV’nin tasarımının yarattığı etkiyi hepten güçlendiriyor. Zengin bağ alternatifleri sayesinde Sony’nin bu TV’sine evinizde yer alan uydu alıcısı, ses sistemi, oyun konsolu, mobil cihaz benzeri cihazları kolay bir şekilde bağlayabilirsiniz. Hatta port sayısının yetmediği vaziyetlerde kablosuz bağ desteğinden faydalanmak da cabası.

Akıllı TV nitelikleri açısından da Sony’nin bu televizyonu memnun edici seviyede. Her ne civarı türk malı kaynak sayısı kısıtlı olsa da, Twitter, Facebook, YouTube, Skype benzeri en çok kullanılacak akıllı TV uygulamalarının bulunduğunu ve bunun da optimum bir akıllı TV deneyimi amaçlı yeteri kadar meydana geldiğini söyleyebiliriz. DLNA ve harici disk ulaşım de multimedya deneyimini güçlendiren artılar içinde yer ediniyor. NFC desteği ve Sony Xperia Android telefonlarının ekran görüntüsünü kablosuz olarak yansıtma da Sony Bravia televizyonunun artıları içinde sayılabilir.

Sony KDL-55W805A sunduğu görüntü ve ses kalitesiyle de sahiplerini tatmin edecektir. Canlı renkler, parlak olmak, yeteri kadar seviyedeki siyah renk seviyesi ve kapsamlı görüş açılarıyla Sony’nin bu televizyonu izleyenlerini sevinçli etmeyi başaracaktır.

Sony 55W805A piyasada 4700 TL dolaylarında bir fiyattan müşteri buluyor. Piyasada bu televizyonun sahip meydana geldiği fiyatın aşağısında, aynı nitelikleri sunan modeller bulmak olanaklı. Fakat Sony deneyimine ilişkili kalmak isteyenler; Gracenote, NFC, Xperia telefonlarından kablosuz ekran görüntü aktarımı ve Sony açısından getirilen akıllı tv deneyimini yaşamayı seçenler amaçlı bu fiyat makul karşılanabilir. Sonuçta karşımızda 55 “‘lik bir tv meydana geldiğini kabul etmek gerekiyor.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir