Home / Bilgisayar / Sony Xperia XA1 İncelemesi

Sony Xperia XA1 İncelemesi

Geçen senenin Mobil Hayat Kongresi’nde Sony, Xperia X benzeri yepyeni bir serinin başlangıcını yapmıştı. Bu seri içerisinde Xperia X ve Xperia XA benzeri 2 cihaz da bulunuyordu. Xperia X hem bir teknik nitelikleri hem bir de tasarımıyla belli bir süre daha ortada ya da orta-üst olarak nitelendirebileceğimiz bir yapıya sahipti. Xperia XA ise, giriş segmenti olarak konumlandıracağımız bir ürün meydana gelmesine nazaran, tasarımıyla Xperia X’ten daha cazip duruyordu.

Herhâlde Sony’ye geçtiğimiz yıl Xperia XA konusunda o civarı pozitif geriye bildirim inşa edilmiş olmalı ki, firma bu senenin ortada segment modellerini onun üzerine kurgulisimi. MWC 2017’yi birden çok çeşitli telefon duyurusuyla çok yüklü geçiren Sony’nin çıkardığı ürünlerden bir tanesi de Sony Xperia XA1 olmuştu. Xperia XA’nın izinden giden ve Xperia X’in çizgisinde teknik özelliklere sahip meydana gelen Xperia XAbir, Sony’nin ortada segmentteki en kocaman silahlarından bir tanesi olma özelliğini taşıyor. Kompakt boyutlara sahip, bununla birlikte ekonomik fakat yabana atılmayacak bir performans sunan telefon isteyenleri hedef meydan bu telefonla ilgili ayrıntıları Xperia XA1 analiz makalesinde inceleyebilirsiniz.

En enbaşta da belirttiğimiz benzeri Xperia XAbir, geçen senenin giriş segmenti telefonu Xperia XA’nın yolundan giden bir tasarıma sahip. Bunu geçen senenin ortada segment telefonu meydana gelen Xperia X’in malzeme ve yapısıyla birleştiriyor. XAbir’in 5 ” ekranının uzunca kenarları hemen hemen sıfır çerçeveye sahip, öbür bir söylemle kenardan kenara uzanan bir dizayn yapısı mevzubahis. Bu durum 5 ” ekranın doğurduğu oranla daha minik yüzey alanıyla ve ince profille birleşince meydana tek elle kolay bir şekilde tutulup kullanılabilir bir telefon çıkıyor. Esasında ekranın üstünde ve altında çok pek meydan var, fakat bu durum telefonun tutuşuna pozitif katkıda bulunuyor. Xperia XAbir’i cebinizde de kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Telefonu kenarları metalden yapılmışken arkası plastikle kaplı. Fakat bu plastiğe epeyce kımetli bir görünüm kazandırılmış, böylece telefonun şıklığına da pozitif bir katkı inşa edilmiş. XAbir’in bütün fizyolojik kontrolleri sağ kenarda; yukarıdan aşağıya gerçek ses tuşları, kuvvet butonu ve özel kamera tuşu halinde sıralanıyor. Sol kenarda SIM ve microSD kart yuvası bulunuyor. Bunlara varmak için bir cisim kullanmanın gerekmemesi kolay ve hoşnut edici. Fakat microSD kartını mahaline yerleştirmekte belli bir süre zorlandığımızı belirtmemiz gerekmektedir. 3.5 mm. kulaklık jakı üstte bulunurken altta USB-C portu ve hoparlör bulunuyor.

Xperia XAbir’in arkasında evvelki telefonlardan bir sürü çeşitli bir birşey yok. Sol üst köşede 23 megapiksel kamera bulunurken, bunun anında altında da LED flaş şuanki. NFC yaftasıyla uyarı çekilen bir NFC sahası arka yüzde belli bir süre daha temkinli bakıldığında göze çarparken Xperia logosu arka yüzü süsleyen öbür öğe oldu. Xperia XAbir’in çıkarılabilir bir arka kapağı yok. Bu da pilin üyeler aracılığıyla değiştirilemeyeceği manasına geliyor.

Sony Xperia XAbir’in 5 ” ekranı 1280 x 720 megapiksel çözünürlüğe sahip. Fazla Yüksek çözünürlüklü ekran severleri için birçok cazip görünmese de, XAbir’in ekranı gayet tatmin edici bir keskinlik ve kesinlik sağlıyor. Ekranın derin kara nitelik düzeyi, işlek renkleri ve yeteri kadar düzeyde meydana gelen fikir açısı da kullanım deneyimini artırıyor. İnternette gezinirken, sosyal paylaşım ağı uygulamalarında zaman geçirirken bu ekran sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Ekranın dışarıda, parlak güneş ışığı altında da yeteri kadar bir fikir sağladığını belirtmeden geçmeyelim.

Xperia XAbir’de MediaTek’in sekiz çekirdekli MT6757 Helio P20 işlemcisi yer ediniyor. Bunun Için 3 GB RAM eşlik etmekte. 32 GB dahili bellek microSD kart yuvası yardımıyla harici bellek kartlarıyla destilave ediyor. XA1 genellikle günlük işlerde beklentileri kolay bir şekilde karşılayan bir telefon olarak nitelendirilebilir. Uygulamalar ve oyunlar pek bekletmeden açılıyor, varsayılan internet tarayıcısı meydana gelen Chrome, yüklü reklam ve içeriklerin yer aldığı web sayfalarını dahi epeyce az bir gecikmeyle açıyor. Uygulamalar içinde geçiş de gayet seri şekilde gerçekleştiriliyor. 3 GB RAM’in bu açıdan yeteri kadar olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı telefon üstünde video düzenleme, fazla yüksek donanım gereksinimine sahip oyunları oynama benzeri beklentileri olmayanlar için Xperia XA1 gayet tatmin edici bir performans sunacaktır.

2300 mAh kapasiteli pil günümüzün standartlarında artık belli bir süre düşük kaçmaya başlisimi. Tekrardan de, Xperia XAbir’in düşük çözünürlüklü ekranı, kuvvet kullanımı durumundan aşırıya kaçmayan işlemcisi ve bununla birlikte STAMINA modu yardımıyla 2 güne varan pil ömrüne olanaklı oldu. Pil düzeyi yüzde 10’un altına düştüğünde ise Ultra STAMINA modunu faydalanarak pilin daha uzunca süre süresince dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Mobil veri iletişimi tarafında XAbir’in Kategori 6 LTE desteğiyle geldiğini görüyoruz. Bu da telefonun 4.5G bağlantılarında üst sınırın kendi segmentindeki öbür çoğu telefona göre daha fazla yüksek olduğunu gösteriyor. Xperia XA1 ile günümüzün 4.5G şebekelerinin sağladığı en fazla yüksek hızlara ulaşma potansiyeli bulunuyor. Xperia XAbir’in sinyal alış gücü ise ortalamalarda dolaşıyor, bir takım yerlerde çeşitli telefonlarla karşılaştırdığınızda sinyal durum göstergesinin daha az dolu olduğunu görebilirsiniz. Wi-Fi performansı için de benzer yorumda bulunabilirsiniz. Ancak, bu hallerin kullanıcı deneyimine kocaman olumsuzluklarla yansımadığını belirtmemiz gerekmektedir.

Sony Xperia XAbir’de Google’ın şu anki en güncel sürümü meydana gelen Nougat geliyor. Android 7.0’ın üstünde ise Xperia kullanıcı arayüzü bulunuyor. Sony son zamanlarda kullanıcı arayüzünü sadeleştirme yolunda ehemmiyetli adımlar attı. Eskinin yüklü görsel bileşenli, minik uygulamalı Xperia arayüzünün yerini, Google’ın saf Android deneyimine belli bir süre daha yakın, karmaşık uygulama ve işlevlerinden arınmış bir arayüz ediniyor. Bildirim tepsisinin düzeni, uygulama menüsünün genel şablonu, ayarlar uygulamasının sadeliği Google’ın saf Android deneyimine çok yakın görünüyor.

Bununla birlikte Sony’nin deneyimi farklılaştıran çeşitli görsel bileşenleri ve uygulamaları şuanki. Neyse ki, bunlar bir sürü pek rahatsız edici değil, içlerinde işinize yarayacak olanları da inceleyebilirsiniz. İnternet tarayıcısı olarak Chrome’u tercih eden Sony; müzik, galeri ve video tarafında her zaman olduğu benzeri kendi geliştirdiği uygulamaları sunuyor. PlayStation uygulaması yardımıyla Xperia XAbir’i, eğer varsa evinizdeki PlayStation 4 oyun konsoluna bağlayabilir, oyun keyfini telefonunuzdan da yaşamaya devam edebilirsiniz. Bununla Birlikte bu uygulama içinden PSN ağına bağlanmak, oyunları akıllı telefon üzerinden satın almak da olanaklı oldu. Xperia dünyası olarak adlandırılan uygulama ise Xperia XA1 ile yepyeni tanışanlara telefonlarını alışmalarını kolaylaştıracak çeşitli ipuçları sunuyor. Xperia Lounge, Movie Creator, Çizim, AVG Virüs Koruması benzeri, daha evvelki Sony Xperia Android telefonlarında gördüğümüz uygulamaları XAbir’de de yüklü olarak görüyoruz.

Bunlara bir de Google’ın Haritalar, YouTube benzeri uygulamalarını da ekleyin. Bu arada çeşitlilik arayanlar için Xperia XA1 tema desteği de sunuyor.

Xperia XAbir’in arkasında 23 megamegapiksel, f/2.0 diyafram açıklıklı bir kamera bulunuyor. Exmor sensörlü bu kamera ışık şiddetinin yeteri kadar olduğu gün ışığında ayrıntıları zengin ve renkler durumundan işlek fotoğraflar elde etmeyi sağlıyor. Düşük ışık performansının da hoşnut edici olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek Hızda şekilde odaklama yapan kameranın bununla birlikte çeşitli ayarları elle yapmayı imkanı sunan manuel modu da bulunuyor. 23 megapiksel çözünürlükte çekim yapma ya da HDR modunu kullanma benzeri durumlar için Manuel modu tercih etmelisiniz. Fakat çoğu vaziyette çebir takım, ortam koşullarına göre uygun çekim modunu seçen Süper Otomatik modu kullanmanız yeteri kadar olacaktır. Bu modu kullandığınızda HDR’ı elle açamamanız ise düzeltilmesi gerekli olan noktalardan bir tanesi olarak not edilebilir. Bunun haricinde daha evvelki Sony telefonlarından aşina olduğumuz kamera uygulamaları yardımıyla Xperia XAbir’in fazla yüksek çözünürlüklü kamerasının yeteneklerini artırmak olanaklı oldu.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir